LATO W TEATRZE 2012


Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Tegoroczna piąta już edycja teatralnych półkolonii i warsztatów odbywa się między 30 czerwca a 31 sierpnia 2012 roku w dwudziestu sześciu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno- kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.

W tym roku obok projektów teatralnych w ramach programu realizowane są także projekty taneczne we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział: Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Centrum Kultury w Knurowie, Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej w Pietrzykowie, Fundacja MI-RO-RO w Kolbudach, Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego w Krakowie, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NOVA w Łośnie, Stowarzyszenie Teatralne CHOREA w Łodzi, Bydgoski Teatr Lalek "Buratino” w Małej Nieszawce, Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Fundacja im. ks. Siemaszki - Centrum Edukacyjne Radosna Nowina w Piekarach, Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno – Teatralne „Stacja Szamocin” w Szamocinie, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Stowarzyszenie Teatr Wiczy w Toruniu, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Karpackiej „Karpatka” w Zawadce Rymanowskiej, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Klub Kultury „Falenica” w Warszawie, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka, HOBO Art Foundation w Warszawie, Stowarzyszenie Działań twórczych "Republika Warszawa" w Warszawie, Fundacja Artystyczna PERFORM w Warszawie, Stowarzyszenie „Niezależna Manufaktura Taneczna” we Wrocławiu, Towarzystwo Kultury Czynnej we Wrocławiu.


Organizatorzy i partnerzy:





Patroni medialni:



Patroni medialni - Białystok:





Patronat Honorowy - Prezydent Miasta Białegostoku




Stowarzyszenie Teatr Okno zaprasza młodzież w wieku 16 – 19 lat do wzięcia udziału w dwutygodniowych letnich warsztatach artystycznych „Lato w Teatrze 2012” w terminie od 13 do 26 sierpnia 2012. Zajęcia realizowane będą w czterech tematycznych grupach (aktorskiej, taneczno-maskowej, kostiumowo-scenograficznej, dziennikarsko-promocyjnej) po 6 godzin dziennie i zakończą się prezentacją efektów wspólnej pracy. Dodatkowo uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztacie nauki chodzenia na szczudłach. Miejscem działań warsztatowych i pokazów będzie Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, ul. Elektryczna 12 w Białymstoku.


INSTRUKTORZY:

• grupa aktorska
mgr Bernard Maciej Bania - aktor i instruktor teatralny,
mgr Agnieszka Baranowska - aktorka, wykładowca w Akademii Teatralnej,

• grupa taneczno-maskowa
dr Jacek Dojlidko - aktor, wykładowca w Akademii Teatralnej,
mgr Dorota Baranowska - tancerka,choreograf, instruktor taneczny,

• grupa kostiumowo-scenograficzna
mgr Ewa Agnieszka Zemło – scenograf, plastyk,

• grupa dziennikarsko-promocyjna
mgr Anna Danilewicz – dziennikarka , animatorka kultury,
mgr Olga Gordiejew-Pobot - dziennikarka radiowa,

• warsztat szczudlarski
mgr Anna Żeszko-Majewska - teatrolog, nauczyciel młodzieży niesprawnej intelektualnie w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Białymstoku


IDEA I DZIAŁANIA WARSZTATOWE
Teatr to przestrzeń spotkania. Podczas dialogu, wymiany doświadczeń i konfrontacji artystów z różnych dziedzin sztuki powstaje dzieło teatralne, które z kolei wchodzi w dialog z widzem. To właśnie na styku tych połączeń i interakcji rodzi się istotna wartość działań teatralnych. W dzisiejszych czasach, kiedy coraz częściej mamy możliwość obserwowania i współuczestniczenia w równoległych monologach, poprzez teatr możemy uczyć sztuki dialogu, wymiany poglądów. W trakcie warsztatów pragniemy stworzyć przestrzeń umożliwiającą wywiązanie się dialogu pomiędzy poszczególnymi grupami. Każdy dzień działań będzie miał przypisane słowo, pojęcie, sentencję, odnoszącą się do głównego tematu warsztatów. Grupy, oprócz realizacji swojego programu, będą musiały przygotować krótką wypowiedź nawiązującą do tematu dnia. Codzienna praca będzie się kończyła prezentacją tych, zrealizowanych odmiennymi środkami wyrazu, wypowiedzi. Część z nich zostanie wykorzystana w widowisku finałowym oraz wystawie powarsztatowej. Pokaz będzie nosił nazwę „Dialogos“. Ważnym elementem w koncepcji projektu jest szczególna rola i postawa prowadzących. Głównym zadaniem instruktorów będzie inspirowanie uczestników do poszukiwań twórczych w obrębie poruszanych podczas zajęć zagadnień, z jednoczesnym stałym nadzorem pedagogicznym i artystycznym. Celem tych działań będzie pobudzenie kreatywności uczestników. Pozwolą one młodzieży stać się realnymi współtwórcami warsztatów, pokazu finałowego oraz wystawy tegorocznej edycji LWT.

Zajęcia są całkowicie bezpłatne. Wyżywienie we własnym zakresie.

Rozpoczęcie naboru uczestników 20.06.2012 (środa). Rekrutacja na podstawie przesłania ankiety rekrutacyjnej – (20.06.2012 godz.00:00). O naborze decyduje kolejność zgłoszeń oraz wypełnienie ankiety rekrutacyjnej! Ankiety należy przesyłać na adres: poczta@teatrokno.pl

Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Prezydenta Miasta Białegostoku, Stowarzyszenie Teatr Okno.



BLOG

http://www.lwt2012bialystok.blogspot.com/

FILMY





GALERIA LwT 2012


dzień 1

dzień 2

dzień 3

dzień 4

dzień 5

dzień 6

dzień 7

dzień 8

dzień 9

dzień 10

dzień 11 i 12

dzień 13 i 14